poniedziałek, 14 maja 2012

Jak w prosty sposób wybudować swoje bezpieczeństwo finansowe i cieszyć się życiem?

Autorem artykułu jest Radosław Kmieć

Każdy z nas, na co dzień marzy o dużych pieniądzach, ale czy to prawda? Czy pieniądze są naszym celem samym w sobie? Sądzę, że nie, ponieważ u większości ludzi prawdziwy cel związany jest ze szczęściem. Tak, każdy w życiu chce być szczęśliwy i każdy dąży do tego, aby tak się stało.
To teraz pytanie brzmi, co tym szczęściem jest dla każdego z nas? Przypomnijmy sobie lata młodości gdzie nie byliśmy zmuszeni do życia w dorosłym świecie. Wówczas każdy z nas miał swoje marzenia, swoje pasje, które realizował w życiu. Wróćmy, więc wszyscy teraz, chociaż na chwilę do tego czasu i zweryfikujmy, co się stało z tymi marzeniami. Zadajmy sobie pytanie czy zrealizowaliśmy je? Czy je realizujemy? Zauważcie, że w większość z nas rezygnuję z siebie, ze swoich pragnień, gdy wkracza w dorosłe życie. Kończymy szkołę, zakładamy rodzinę i każdego wówczas dopada obowiązek i odpowiedzialność za najbliższych. Chcemy im zapewnić wszystko, co potrzebne do normalnego życia. Zauważmy jednak, że obecna sytuacja rynkowa nie sprzyja nam do realizacji siebie. Wiele młodych osób po studiach nie może znaleźć pracy, a jeśli ją znajdzie nie może być w stu procentach pewna czy za chwilę jej nie straci. Dlatego jeśli nie posiadamy jakiegoś zabezpieczenia w postaci oszczędności, które nawet w sytuacji, gdy stracimy źródło dochodu pozwolą nam przez okres od 6 do 12 miesięcy spokojnie sobie żyć, to nie możemy sobie pozwolić na to, aby to źródło dochodu stracić. Aby siebie utrzymać i najbliższych musimy pracować, wówczas szukamy pierwszej lepszej pracy, która nie zawsze jest naszą wymarzoną pracą z pracodawcą, który szanuje pracownika!

niedziela, 13 maja 2012

Budżet domowy 6 krokach

Autorem artykułu jest J.K

Prowadznie finansów rodziny to duża odpowiedzialność. Wymaga to niemałej wiedzy i stałego zaangażowania. Uważam, że każdy z nas powinien raz na jakiś czas przeprowadzić analizę swoich finansów, przechodząc przez wszystkie jej punkty i zachowując ich kolejność.
Poniżej prezentuję kroki, które należy podjąć, by stworzyć własny, bezpieczny i skuteczny plan finansów i budżetu domowego:
1. Określenie przychodu- zaczynam od sfery przychodowej. Poznanie dochodów budżetu domowego jest kluczowe dla jego zdefiniowania. To dochód w dużej mierze determinuje wydatki. Pozwala bowiem określić poziom konsumpcji, na jaki może sobie pozwolić gospodarstwo domowe.

piątek, 11 maja 2012

Jak oszczędzać? Czyli filozofia sknery

Autorem artykułu jest J.K

Ile razy zdarzyło Ci się, że po otrzymaniu wypłaty odmawiałeś sobie przyjemności, a po miesiącu zostawałeś z niczym? Starałeś się i nic z tego nie wychodziło. Albo oszczędziłeś niewiele, albo zupełnie nic. Finalnie dochodziłeś do wniosku, że nie możesz oszczędzać, gdyż po prostu nie jest to warte Twojego wysiłku.
Nic bardziej mylnego. Oszczędzać można zawsze, niemalże bez względu na dochód, gdyż oszczędność to sposób myślenia, podejścia do pieniędzy. I nie mówię tutaj o oszczędzaniu na nowy samochód. Mam namyśli oszczędność, która rodzi bogactwo i czyni nas wolnymi finansowo. Podejście do oszczędzania, którym chciałbym Cię zarazić, oznacza płacenie samemu sobie. Wynagradzaj tego, który faktycznie te pieniądze zarobił, a więc samego Siebie!

wtorek, 8 maja 2012

Pieniądze nie biorą się z bankomatu, czyli jak uczyć dziecko finansów

Autorem artykułu jest Krzysztof Duda

Dorosłe, niesamodzielne finansowo dziecko, które nie rozumie zasad przyczynowo - skutkowych w finansach osobistych jest utrapieniem dla rodziców albo - nierzadko - beneficjentem pomocy społecznej.
jak_uczyc_dziecko_finansow_ok-150x150Bo przecież rodzice nie są wieczni, nawet jeśli ich miłość do dziecka jest ślepa a cierpliwość w finansowaniu dorosłego lekkoducha nieskończona. Nie życzę nikomu by jego dorastający syn czy córka na pytanie skąd się biorą pieniądze odpowiadały: „Z bankomatu”. Co zrobi, aby uniknąć sytuacji rodem z piosenki Shakin’a Dudiego?:
Mama i tata głowę mi trują,Że już pół wieku na mnie pracują,Że lat trzydzieści dają pieniądzeBy zaspokoić synalka żądzeJa cicho siedzę na nich nie krzyczęPrzecież Was kocham moi rodzice
(Shakin' Dudi - O Sza La La La La)
Wszyscy chcą podnosić inteligencję dzieci. Ale gdzieś między nauką czytania, pisania i arytmetyki, jedna z najważniejszych życiowych lekcji jest to zbyt często pomijana: finansów osobistych. Jako dorośli możemy wchodzić w interakcje z pieniędzmi każdego dnia - wydając je lub dając, oszczędzając, inwestując. Ale często zapominamy, że dzieci również stają przed tymi samymi decyzjami - ze swojej własnej unikalnej perspektywy - gdy dojrzewają.

niedziela, 6 maja 2012

Domowe finanse - jak zarządzać z głową?

Autorem artykułu jest Mariusz Makowski

Jak zarządzić z głową domowe finanse? Czy w dzisiejszych czasach, gdy wielu ludzi żyje z miesiąca na miesiąc można zarządzić domowymi finansami tak, aby zaoszczędzić pieniądze na swoją emeryturę lub przyszłość naszych dzieci? Czy zdarzyło Ci się kiedyś nie dotrzymać płatności za mieszkanie lub opłaty w terminie?
1289291_money____money___-150x150
Każdemu z nas choć raz w życiu przytrafiło się nie dotrzymać przynajmniej jednego rachunku na mieszkanie. Mogło nam wypaść z głowy zapłacenie w terminie za rachunki lub brak pieniędzy. Skutkiem były odsetki lub kara za nieterminową spłatę. Tym sposobem powstaje dziura w budżecie domowym, a przecież mogliśmy tego uniknąć!
Od czego zacząć?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, by zadbać o domowe finanse, to stworzyć bilans zarobków i wydatków w arkuszu kalkulacyjnym.
Możesz go pobrać za darmo - Pobierz Bilans - Budżet domowy.
Samo stworzenie i rozpisanie poszczególnych opłat przyczyni się do lepszego gospodarowania pieniędzmi, ponieważ czarno na białym widzimy na co wydajemy pieniądze i co możemy zmienić np. w skali miesiąca.
Przykładowe podzielenie miesięcznej wypłaty na poszczególne punkty :

piątek, 4 maja 2012

Oszczędzanie pieniędzy: karta bankomatowa i karta kredytowa

Autorem artykułu jest Arek Czapla

Karta bankomatowa

Karta bankomatowa nie jest tak groźna w używaniu dla naszego portfela jak karta kredytowa, ale także powinno się jej używać z głową.

Niebezpieczeństwo kryję się za brakiem czujności podczas zakupów, bo posługując się “pieniądzem plastikowym” często tracimy rachubę, to nie gotówka, gdzie widzimy ile wydajemy, dlatego trzeba uważać, bo może to być zabójcze dla naszego budżetu domowego.

Używanie karty bankomatowej

Banki wydając kartę bankomatową nie pobierają żadnej opłaty, ale korzystanie z niej już może nas kosztować. Opłata za korzystanie może być wliczona w miesięczne koszty prowadzenia konta, może też być naliczona osobno. Koszt to przeważnie kilka złotych miesięcznie.

W niektórych bankach nie pobiera się opłaty za korzystanie z karty bankomatowej, jeżeli klient banku dokona w ciągu miesiąca kartą zakupów na ustaloną kwotę lub dokona nią określoną ilość transakcji. Tak więc decydując się na konto warto zwrócić uwagę na minimalne koszty utrzymania karty.

wtorek, 1 maja 2012

Wstęp do edukacji finansowej

Autorem artykułu jest different

Nasze pieniądze, nasz kapitał to bardzo ważne kwestie naszego życia. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć każdego człowieka edukacji finansowej. Zadbajmy o naszą kondycje materialną!
W dzisiejszym świecie pieniądze odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Prawdą jest znane powiedzenie „pieniądz rządzi światem”, które mówi, że na wielu płaszczyznach życia finanse mają olbrzymie znaczenie. Nie chcę wkraczać w zagadnienia typu: „za pieniądze kupisz wszystko”, bądź w sprawy sprzedawania siebie w dowolnym tego słowa znaczeniu i tym samym nie chcę mówić o pieniądzach z moralnego punktu widzenia. To kwestia sumienia każdego z nas i nie od tego jest ten artykuł. Jedyne na co chciałbym zwrócić uwagę, to pokazanie jak ważna jest edukacja finansowa.